Tuzluca'da Görkemli Aşura Merasimi

Tuzluca'da Görkemli Aşura Merasimi

Tuzluca’da Aşura Programı her yıl olduğu gibi bu yıl da kalabalık bir katılımla anma programı icra edildi. Ehli sünnet ve Caferi mezhebine mensup vatandaşlarımızın programa yoğun ilgisi gözlendi.

İmam Mehdi Camii mevkiinden hareket eden kalabalık Atatürk Meydanında Gazilerden gelen ve Orta Mahalle Camii Cemaati ile buluşarak 5000 (Beşbin)’in üzerinde oluşan kalabalık ile birlikte Top sahasına yüründü. Daha sonra Üçkaya ve diğer köylerden gelen vatandaşın katılımı ile program Şeyh Ahmet ALÇİÇEK’in Kur’an Okuması ile başladı.
Tevfik SEVİLMİŞ’in okuduğu şiir ve sinezenlerin sine vurmaları ile vatandaşlar göz yaşlarına boğuldular. İlçe Müftüsü Durmuş Ali ÇAKIR kürsüye gelerek Şöyle konuştu: “Bu gün birlik ve beraberlik günüdür. Bir ve beraber olduğumuz sürece din düşmanlarımız bizi parçalayamaz.” Daha sonra Tuzluca Belediye Başkanı Ahmet Sait Sadrettin TÜRKAN kürsüye davet edildi. Konuşmasında; “Birlik, beraberlik bizim hakkımız, biz neden şehitlerimizden örnek almıyoruz. Özellikle Kerbela Şehidi İmam Hüseyin Dini ve inancını canı pahasına koruma örneği olduğu gibi. Bu matem bizlere çok şeyi ders vermektedir.” Dedi.
Gençlerin Kerbela ile ilgili okudukları Şiir ve Sinezenlerden sonra Şeyh Bilal OTAY kısa bir konuşma yaparak;”İmam Hüseyin yaşadığı dönemde birleştirici, sıcak kucaklı, eğitimci, yiğitlik ve dindarlık mesajını verdiği gibi, şehadetinden sonra da insanlara birleştiricilkten ve Allah’a (C.C.) inançlıktan ders verdiğini görmekteyiz. İmam Hüseyin (A.S.) yüzyirmidört bin peygamberin tüm özelliklerini kendisinde bulunduran ve Ahir zaman Peygamberi olan Hz. Muhammed’in (S.A.V.) oğludur. Neden oğlu olduğunu soracak olursanız, Rabbi ona Kur’an da Hasan ve Huseyin (A.S.) senin oğullarındır…” dedi.
Seyyid Haşim Erdoğan Mikrofonu alarak İlçe Kaymakamından Şu talebimizin Sayın Başbakanaımıza iletilmesi talebinde bulundu:”Aşura gününün resmi bir tatil edilmesi ve bunun tüm yurtta resmi matem günü ilan edilmesi talebinde bulundu.” Son konuşmayı Şeyh Muharrem GÜLDOĞUŞ yaptı. Bu günkü iki ırkın bir arada bu matemi kutlamak için toplandığı bu alan her şeyin mesajını vermektedir. Bu görüntü büyük bir görüntüdür. Daha sonra İmam Mehdi Camii nin hazırlamış olduğu Kerbela Şehitleri adlı gösteri ile program sona erdi.

Akşam Namazını müteakip gençlik ve vatandaşlardan oluşan kalabalık Atatürk Meydanında Şam-ı Garibanı yapmak için toplandılar. Burada temsili İmam Hüseyin Mezarının etrafında mersiye ve sineler okuyarak göz yaşı döktüler.

FOTOGALERİ İÇİN TIKLAYIN

Google+ WhatsApp